Tražite pouzdan servis za laptopove i desktop računare? Na pravom ste mestu! Naš tim stručnjaka pruža brz, kvalitetan i povoljan servis svih vrsta računara, uz korišćenje originalnih delova i najnovijih dijagnostičkih tehnologija.
Naše usluge

Servisiranje laptopova i desktop računara svih brendova (Dell, HP, Lenovo, Asus, Acer, Apple i drugi)

Zamena i popravka hardvera (ekrani, tastature, baterije, matične ploče, hard diskovi)

Održavanje i čišćenje računara od prašine i pregrevanja

Instalacija i optimizacija softvera (Windows, macOS, Linux, antivirus programi)

Spašavanje podataka i pravljenje sigurnosnih kopija

Podešavanje i održavanje mreža za kućne i poslovne korisnike

Brza dijagnostika i davanje tačne procene popravke

Zašto izabrati nas?

Iskustvo i stručnost – Naš tim ima višegodišnje iskustvo u radu sa svim vrstama hardverskih i softverskih problema.

Garancija na usluge – Svaka popravka dolazi uz garanciju kvaliteta.

Povoljni uslovi i transparentne cene – Kod nas nema skrivenih troškova.

Besplatna dijagnostika u slučaju da se odlučite za popravku kod nas.

Brza usluga – Većinu kvarova rešavamo u roku od 24 do 48 sati.

Najčešći problemi koje rešavamo

Laptop se ne uključuje ili se iznenada gasi

Računar je spor i često „šteka“

Oštećen ekran, tastatura ili touchpad

Virus infekcije i problemi sa operativnim sistemom

Problemi sa hard diskom ili gubitkom podataka

Gde nas možete pronaći?

Naš servis se nalazi u Beogradu, Knez Mihailova 21a ( TC Milenejium ). Radimo sa klijentima iz cele Srbije, a za hitne slučajeve nudimo i dolaske na adresu!

Ne dozvolite da vam problemi sa računarom stvaraju stres!
Pozovite nas već danas na 0113286677 ili nas posetite lično.
Vaš računar je kod nas u sigurnim rukama!

By Dušan Ratkov / AktuelnoSavetiServisiramo / / 0 Comments

Najčešći problemi sa HP laptopovima i kako ih rešiti

HP laptopovi su poznati po pouzdanosti i kvalitetu izrade, ali kao i svi elektronski uređaji, ni oni nisu imuni na kvarove i oštećenja. U nastavku ćemo navesti najčešće probleme koje korisnici HP laptopova prijavljuju, kao i načine na koje ih naš servis može efikasno rešiti.

1. HP laptop se pregreva

Pregrevanje je jedan od najčešćih problema kod HP modela, posebno kod starijih serija poput Pavilion ili ProBook. Uzrok je najčešće zaprljan ventilator i stvrdnuta termalna pasta. Naš servis nudi profesionalno čišćenje i zamenu termalne paste, što značajno produžava životni vek uređaja.

2. HP laptop ne prepoznaje bateriju ili se ne puni

Kod mnogih HP laptopova dolazi do problema sa punjenjem – uređaj prijavljuje “Plugged in, not charging” ili se potpuno isključuje čim se izvadi punjač. Naši tehničari vrše dijagnostiku baterije, konektora za napajanje i adaptera, te vrše zamenu ispravnim HP originalnim ili kompatibilnim delovima.

3. Sporo pokretanje sistema ili “zamrzavanje”

Ako vaš HP laptop radi sporo, najčešći uzroci su oštećen hard disk (posebno kod modela sa HDD diskom) ili nedovoljno RAM memorije. Ugradnjom SSD diska i proširenjem memorije vaš uređaj može raditi i do 10 puta brže.

4. Problemi sa ekranom (treperenje, crn ekran, linije)

Kod modela HP Envy i Spectre često se javljaju problemi sa flat kablom ili konektorom displeja. U našem servisu vršimo zamenu kablova, popravku konekcija i kompletnu zamenu ekrana po potrebi.

5. Tihi ili neispravni zvučnici

Neki modeli HP laptopova imaju problema sa zvukom – ponekad je on prigušen, puca ili potpuno nestaje. Kvar se može nalaziti u drajverima, zvučnoj kartici ili konektorima, a naš tim vrši kompletnu dijagnostiku i popravku.


Zašto izabrati naš HP laptop servis?

  • Originalni HP delovi ili kvalitetne zamene

  • Besplatna dijagnostika

  • Iskusni serviseri sa znanjem baš za HP modele

  • Brzi rokovi popravke i garancija na sve radove

By Dušan Ratkov / AktuelnoSaveti / / 0 Comments

Laptop računari su postali neizostavan deo svakodnevnog života – koristimo ih za posao, učenje, zabavu i komunikaciju. Ipak, kao i svaki uređaj, i oni imaju svoj vek trajanja i povremeno zahtevaju stručnu intervenciju. U ovom tekstu izdvajamo najčešće znakove da je vašem laptopu potreban servis, kao i savete kako da produžite njegov radni vek.

1. Laptop se pregreva

Ako primetite da vam se laptop brzo greje, ventilatori rade pojačano, a kućište postaje neprijatno toplo – to je jasan znak da je vreme za čišćenje i zamenu termalne paste. Pregrevanje može dovesti do oštećenja matične ploče, grafičke kartice i drugih vitalnih komponenti.

2. Sporo pokretanje i rad sistema

Ukoliko vaš laptop sporije pokreće operativni sistem, otvara programe ili “zaglavi” prilikom obrade jednostavnih zadataka, moguće je da je problem u hard disku, memoriji ili zaraženosti malverima. Kroz detaljnu dijagnostiku, brzo se može utvrditi uzrok i predložiti optimalno rešenje.

3. Neobični zvukovi ili zujanje

Zveckanje, krčanje ili zujanje iz kućišta najčešće ukazuje na kvar hard diska ili problema sa ventilatorima. Ignorisanje ovih simptoma može dovesti do potpunog gubitka podataka ili trajnog oštećenja uređaja.

4. Problemi sa punjenjem baterije

Ako baterija ne puni pravilno, brzo se prazni ili se laptop gasi bez upozorenja – mogući uzroci su neispravan punjač, konektor za punjenje ili sama baterija. U servisu se vrši testiranje i zamena delova po potrebi.

5. Ekran treperi, ima mrtve piksele ili se ne uključuje

Oštećen ekran ne mora uvek značiti kraj za vaš laptop. Zamena ekrana ili popravka konekcije između matične ploče i displeja rešava većinu problema.


Zašto odabrati naš servis?

  • Besplatna dijagnostika

  • Brza i pouzdana usluga

  • Garancija na sve izvršene popravke

  • Korišćenje originalnih ili proverenih zamenskih delova

Bilo da je vašem laptopu potreban mali “osvežavajući servis” ili veća intervencija, obratite nam se s poverenjem. Naš tim iskusnih tehničara stoji vam na raspolaganju za sve vrste popravki i saveta.

By zoran.railic / Saveti / / 0 Comments

Vaš računar radi sporo, puno sporije nego kad je bilo novo, uz to se preterano greje i bučno je?
Nakon dijagnostike predlažemo Vam način optimizacije računara, preporučujemo eventualnu nadogradnju (novi hard disk, dodatna RAM memorija …), ili ponovnu instalaciju Windows-a, otvaranje laptopa i detaljno čiščenje, otklanjanje virusa i sllaptop-user-mad.

By zoran.railic / Saveti / / 0 Comments

Kako očistiti laptop?

Da li Vam se laptop gasi?
Nakupljena prašina i pregrejavanje je najveći neprijatelj za laptop računar — može ga uništiti!
Uspeli ste podignuti operativni sistem ali nakon kratkog rada počinju problemi?
Kada pokrenete nešto zahtevnije kao gledanje filmova, surfovanje po internetu ili igre laptop se smrzne ili gasi?
Laptop se preterano greje?
Ovo su simptomi kvara zbog pregrevanja. Problem je u nakupljenoj prašini u hladnjaku i treba je što pre očistiti!

By zoran.railic / Saveti / / 0 Comments

Alati za proveru stabilnosti računara

Prime95 se vec jako dugo koristi za testiranje stabilnosti sistema .Uz pomoc ovog alata možete vaš racunar naterati do krajnih granica.

S&M 190b je zanimljiv program koji proverava i testira do iznemoglosti svaki deo vašeg hardwera! Ali oprezno sa njime!.

CPU-Z je besplatan dijagnostički alat koji vam nudi na raspolaganje detaljne informacije o Vašem CPU (procesoru), matičnoj ploči, memoriji i sl.Ovo izdanje programa za proveru podataka o procesoru donosi nekoliko novina, uključujući i informacije o grafičkom čipu.

Super PI je program koji računa vrednost broja PI, usput jako opterećuje procesor i memoriju i zato se koristi i kao test stabilnosti. Popularan među overclockerima. Pouzdani memory benchmark test kojeg koristimo pri recenzijama RAM-a i matičnih ploca.

Memtest86 je program za testiranje memorije, radi vrlo duge i iscrpne testove i veoma je pouzdan. Predlažemo ovaj test ukoliko ste overclockali memoriju i želite proveriti da li je sistem i dalje potpuno stabilan. Radi pod DOS okruženjem, tako da se ne treba bojati pada Windows operativnog sistem za vrieme testa.

FixWin je rešenja za popravak i krpljenje 50 najčešćih Windows teškoća i problema koji su podeljeni u 5 kategorija: Windows Explorer, Internet & Connectivity, Windows Media, System Tools & Misc Additional Fixes.

CoreTemp32 je mali, ali kvalitetan program za praćenje temperature u CPU jezgru.

HWiNFO32 je profesinalni alat koji prikazuje detaljne informacije o hardware-u. Omogućava dijagnozu ipodržava najnovije komponente i industrijske standarde

Kako spojiti laptop i TV

Za spajanje laptopa i TV-a potreban vam je kabal, ukoliko ga nemate on se može kupiti u gotovo svakoj radnji sa informatičkom opremom. Pre kupovine proverite ulaze na TV-u i laptopu. Većina novih televizora i laptopa ima HDMI (mali priključak, sličan USB ulazu), VGA (ima pinove u tri reda) i DVI ulaze (beli široki priključak sa pinovima u tri reda).

Nakon što ste odabrali kabal i spojili TV sa laptopom, uključite laptop, a TV prebacite na AV kanal ili Video, zavisno o priključku. Pri pokretanju Windowsa automatski će se pojaviti slika na TV-u, a ukoliko želite podesiti dodatne opcije kliknite na desktop desnim klikom miša i odaberite zadnju opciju Properties > Settings > Advanced. U zavisnosti od modela grafičke kartice dobit ćete razne opcije za podešavanje velicine slike, svetline, kontrasta i drugih opcija.

Zaštita bežične mreže

Rešavanje sigurnosti poslovanja od zlonamernih napada sa interneta treba postati jedan od prioriteta menadžmenta jedne kompanije. Opasnosti i motivi napada mogu biti mnogobrojni, na primer špijunaža od strane konkurencije, napadi radnika koji su otpušteni, spoljni napadi zbog korišćenja resursa firme za postavljanje pornografije, piratskog softvera, filmova ili muzike kako bi drugi mogli skidati taj sadržaj a vaša firma da plaća račun za saobraćaj (u nekim državama postoji i zakonska odgovornost zbog autorskih prava).

Korišćenje bežične mreže podrazumeva prenos putem medijuma koji je dostupan svima na mnogo većem prostoru od onog koji neophodna samom korisniku. Prema tome, svako može da presretne pakete podataka koji su u etru. Dovoljan je bežični adapter, odgovarajući softver i malo znanja.

Ukoliko se možete konektovati na svoju bežičnu mrežu bez ukucavanja lozinke to je znak da ne postoji nikakav sistem zaštite. U tom kontekstu, termin sigurnost označava enkriptovane podatke dok se prenose kroz vazduh. Cela ideja zaštite se svodi na sprečavanje drugih da dođu u posed tih informacija i samim tim i zloupotrebu istih.

Oko 25% bežičnih veza uopšte nisu obezbeđene, što znači da svako može da koristi njihove  internet veze i da vrlo lako provale u računare u tim mrežama. A onda su bankovni računi, lični podaci i ostale adrese i lozinke slobodne za zloupotrebu.

Wi-Fi mreže nude tri opcije zaštite: WEP, WPA i WPA2.

WEP (Wired Equivalent Privacy) je najstariji vid zaštite definisan još davne 1999 godine. Zasnivao na unapred poznatom ključu i obično se koristi u 64-bitnoj i 128-bitnoj varijanti. Pokazao se kao veoma slab i samo vam daje lažni osećaj sigurnosti jer se uz odgovarajući softver praćenjem saobraćaja između stanica moguće razbiti ključ u roku od nekoliko minuta. Nemojte ga koristiti.

Oko 25% bežičnih mreža je „obezbeđeno“ WEP enkripcijom, čije se ključevi vrlo lako mogu provaliti uz pomoć besplatnih alata na internetu.

WPA/WPA2 (Wi-Fi Protected Access) su protokoli izvedeni iz 802.11i standarda i mnogo su bezbedniji od WEP-a.

WPA tehnički predstavlja sertifikaciju. Ne predstavlja sigurnosni standrard obzirom da uključuje samo jedan sigurnosni protokol TKIP. Kombinacija WPA i TKIP protokola nije najbolje rešenje, ali pruža zadovoljavajuću sigurnost.

WPA dozvoljava dve vrste autentifikacije: WPA-802.1x (WPA-Enterprise) i WPA-PSK.

WPA-802.1x (RADIUS) podrazumeva da postoji RADIUS (Remote Authentication Dial-in User Service) server u mreži. RADIUS server vrši autentifikaciju na osnovu sertifikata koji su ranije dodeljeni klijentskim stanicama i ne dozvoljava pristup nikome ko ne poseduje validan sertifikat. Ova vrsta WPA protokola se koristi uglavnom u većim organizacijama, dok je za SOHO i kućno okruženje zadužen WPA-PSK.

WPA-PSK za autorizaciju koristi lozinku dužine od 8 do 63 karaktera koja mora biti uneta i na klijentu i na pristupnoj tački (access point). Ako je lozinka dovoljne dužine (preporučuje se barem 13 karaktera) i složenosti, da bi se izbegao napad sa pogađanjem lozinke iz rečnika ili brute force-om, WPA2-PSK je potpuno bezbedan protokol.

WPA2 je, takođe, sertifikacija i uključuje dva standarda TKIP i CCMP. Ukoliko koristite TKIP nije važno da li je vaš uređaj WPA ili WPA2. Najbolja opcija za sigurnost bežične mreže predstavlja CCMP sigurnosni protokol i jedino je dostupan kod WPA2 uređaja. Postoje i neke teškoće pri konfiguraciji WPA2.

  • WPA2-AES zahteva mnogo više proračunavanja pa stariji ruteri možda nemaju tu snagu.
  • Ukoliko vaš ruter ne podržava WPA2 pokušajte da na sajtu proizvođača pronađete firmware
  • Može se desiti da vaš uređaj ne podržava ovaj vid komunikacije (računar, pametni telefon, ili bilo koji drugi uređaj koji koristite preko bežične mreže). Na primer Windows XP SP2 ne podržava WPA2 i potrebno je dodati „hotfix“ KB893357.

Obratite pažnju

Na internetu smo pronaši neke informacije da određene marke rutera imaju fabričku grešku u sebi zahvaljujući kojima je lako provaliti i u obezbeđene mreže (WPA i WPA2). U pitanju su Speedtouch i Thompson modemi. Naime, ovi ruteri imaju u sebi fabrički ključ koji se koristi kao standardno obezbeđenje. Ukoliko korisnik pri instaliranju takvog modema ne promeni ime rutera i standarni ključ, onda zlonamernici mogu lako da saznaju koji je ključ u pitanju jer je proizvođač ugradio logaritam pravljenja ključeva koji je razbijen. Rešenje je da u opcijama rutera (127.0.0.1 ili 192.168.0.1) promenite ime (umesto thompson/speedtouch982754 u recimo moja_mreža) i promenite ključ u WPA ključ (recimo 95J984C8) u neki samo vama poznat.

Smernice za zaštitu bežičnih mreža u firmi

Ukoliko posedujete bežičnu mrežu u svojoj firmi trebali bi ste da razmotrite sledeće sigurnosne smernice kako bi zaštitili svoju mrežu od neovlašćenog pristupa:

1. Aktivirajte 802.11 enkrpciju

Aktiviranjem enkripcije, vaši podaci postaju nerazumljivi za neovlašćene korisnike. Imajte na umu da ova enkripcija se vrši samo između klijentskog računara i bazne stanice (Access point). To je dovoljna zaštita ukoliko je mreža fizički osigurana od napada. Ukoliko nije, kada korisnici pristupaju važnim podacima sa javnih mesta gde postoji bežična mreža za pristup internetu (Wi-Fi hotspots), potrebna je dodatna zaštita.

2. Koristite IPSec-Based VPN (Virtual Private Network) tehnologiju

Ukoliko korisnici mreže imaju potrebu za pristup aplikacijama sa važnim podacima preko hotspots-a, trebate da koristite VPN sistem koje će obezbediti end-to-end enkripciju i kontrolu pristupa. Neke kompanije zahtevaju VPN za sve bežične klijent-uređaje, čak i ako se konektuju unutar sigurnosne mreže. Ovo rešenje je dobro sa stanovišta sigurnosti ali je teško održavati više stotina takvih korisnika, a pri tom je i skupo.

3. Podesite 802.1x autentifikaciju za kontrolu pristupa mreži

Da bi se klijent pridružio konkretnoj pristupnoj tački, često je potrebno da dokaže svoju autentičnost. Najčešće korišćen način za autentifikaciju u firmama je na osnovu MAC adrese klijenta gde isti računari periodično pristupaju mreži u dužem vremenskom periodu.

4. Uspostavite bežičnu mrežu na odvojenom VLAN

U kompleksnijim kompanijskim mrežama, kada zbog velikog broja računara postoji više VLAN-a (Virtual Local Area Network), bežična mreža se može konfigurisati kao poseban VLAN. U tom slučaju  firewall može pomoći da se hakeri lociraju u delu mreže koja koristi bežičnu prenos i tako oteža pristup kompanijskom serveru.

5. Osigurajte da imate najnoviji firmware na klijentskim karticama i baznoj stanici (Access point – pristupna tačka)

Proizvođači često implementiraju „zakrpe“ za svoj softver kako bi ispravili sigurnosne propuste u svom softveru. Postarajte se da vam postane navika da proverite da li vaš bežični uređaj ima najnoviju verziju softvera.

6. Osigurajte da samo ovlašćeni zaposleni mogu resetovati pristupnu tačku (baznu stanicu)

Neki uređaji vraćaju fabrička podešavanja (tj. Bez ikakve sigurnosti) kada se resetuje uređaj. Ukoliko posedujete takav uređaj neophodno je da obezbedite adekvatnu sigurnost od fizičkog pristupa uređaju.

7. Isključite pristupni uređaj u periodu kada ga ne koristite

Ukoliko ste u mogućnosti – isključite uređaj kada korisnicima nije potreban jednostavnim izvlačenjem kabla za napajanje.

8. Obezbedite sigurnu lozinku

Ne koristite podrazumevane lozinke jer su dobro poznate. Koristite dobro zaštićene lozinke sa kombinacijom slova, znakova i broja u dužini od najmanje 10 znakova. Menjajte lozinku s vremena na vreme.

9. Instalirajte firewall na svakom računaru u mreži
10. Smanjite propagaciju (širenje) radio talasa izvan zgrade

Koristeći usmerene antene možete usmeriti propagaciju unutar područja gde se koristi bežična mreža. Dobićete ne samo otimizovanije pokrivanje područja već će te smanjiti i rizik da haker locira vašu mrežu.

11. Upoznajte zaposlene sa sigurnosnim protokolima

Organizujte osnovnu obuku za sve zaposlone na kojoj ih treba naučiti šta se sme a šta ne smeju činiti, kao i kome se obratiti u slučaju eventualnih incidenata.

12. Obazrivo delite sadržaj hard diska ostalim korisnicima mreže

Klijenti koji korite mrežu ne treba da omoguće pristup sadržaju na celom hard disku ukoliko to nije potrebno. Ako je već neoophodno onda ne treba uključivati mogućnost menjanja podataka od strane treće osobe.

13. Najvažnije podatke dodatno obezbedite

Najvažnije podatke možete staviti u .zip ili .rar fasciklu i obezbediti je nekom kompleksnijom lozinkom.

preuzeto sa http://www.biznisvodic.net

By zoran.railic / Saveti / 0 Comments

Čišćenje LCD monitora

Šta treba znati o LCD ekranima?

Isto kao i stariji CRT monitori, i LCD paneli (ili ekrani kao što se ponekad zovu) se sve vreme ponašaju kao magneti za prašinu, da ne spominjemo lošu naviku većine ljudi koji ostavljaju otiske prstiju svuda po vizuelnom području.

Za razliku od CRT monitora koji imaju ekran od jakog stakla i koji podržavaju svaku vrstu sredstva za čišćenje koju biste želeli da upotrebite, LCD paneli su mnogo krhkiji i skloni ogrebotinama. Pošto je ekran obložen supstancom protiv odsjaja, važno je da zapamtite da smete da upotrebite samo ona sredstva za čišćenje koja to neće rastvoriti. Dakle bez alkohola, deterdženata i tradicionalnijeg sapuna i vode, takođe zbog toga što je sam ekran mek i lako se može oštetiti i nikada nemojte da upotrebite abrazivne supstance za čišćenje, uvek koristite meke tkanine i nikada nemojte da upotrebite žicu za ribanje.

Isto tako treba da zapamtite da pre nego što počnete čišćenje LCD ekrana, on treba da bude isključen iz struje. Najbolje rešenje je da očistite LCD panel tako što ćete upotrebiti meku krpu ili papirni ubrus i prvo uklonite svu prašinu. Zatim, ako ima još prljavštine ili otisaka prstiju, upotrebite nekoliko kapi čiste vode ili odgovarajućeg sredstva za čišćenje. Budite pažljivi sa vodom ili sredstvom za čišćenje, pošto im elektronske komponente (koje su uključene u LCD) nisu baš dobri prijatelji. Uvek očistite ekran i ne dozvolite da se tečnost skuplja na njegovim uglovima. I to je to. Sada konačno vidite šta se dešava na ekranu.

Da biste bezbedno očistili svoj monitor, pratite sledeće korake:
  1. Isključite naponski kabel
  2. Nanesite malu količinu blagog i neabrazivnog deterdženta na mekano parče tkanine.
  3. Nežno obrišite površinu ekrana. Koristie najmanji mogući pritisak.

 

Nikada ne koristite jake hemikalije da očistite LCD mointor. Deterdženti sa sledećim sastojcima su OK za korišćenje:
  1. Voda
  2. Sirće(pomešano sa vodom)
  3. Izopropil alkohol
  4. Petroleum Benzen.

 

NE koristie sredstva za čišćenje koja sadrže:
  1. Aceton-Etil alkohol
  2. Etil kiseleinu
  3. Amonijak

 

By zoran.railic / AktuelnoSaveti / 0 Comments

Sve o laptop grafičkim karticama

Šta su integrisane grafičke kartice (IGP)? To su zapravo grafički kontroleri koji se nalaze na matičnoj ploči notebooka, i najčešće nemaju svoju grafičku memoriju, i ne mogu da posluže za pokretanje kompleksnih 3D igara.  Integrisana grafička rešenja se mogu naći u notebook računaru bilo koje veličine (od najmanjih 10.6“ – 17“). Značajna prednost koju ovakva rešenja nude na mobilnim računarima je mala potrošnja energije, i izuzetno malo odavanje toplote. Iako kod ovih grafičkih kartica 3D performanse nemaju bitnu ulogu, u sledećoj tabeli prikazane su po 3D snazi, od najslabije do najjače.

  • Intel GMA 900
  • Intel GMA 950*
  • ATI Radeon Xpress 200M*
  • Nvidia GeForce Go 6100/6150*
  • ATI Radeon Xpress 1100/1150*
  • Ati Radeon Xpress 1200/1250*

* grafičke kartice koje mogu da pokrenu Vista Aero interfejs

Intel je do sada uvek imao po performansama najslabija grafička rešenja, ovo se može promeniti novim grafičkim čipom koji je najavljen za novu platformu SantaRosa, pod oznakom GMA X3000. GeForce Go1150 i ATI X200 su po performansama jako slične, dok je X1150 u 3D performansama od njih bolji za oko 30%.

Najveći problem integrisanih grafičkih kartica je taj što nemaju svoju memoriju – već memoriju za prikaz slike „uzimaju“ od sistemske memorije. Ovo ima dve negativne konotacije – prva je što sistemu ostaje manje memorije za rad (samim tim i sistem radi sporije) a druga je ta što ova arhitektura ne obezbedjuje dovoljnu brzinu memorije, pa su stoga i performanse grafičke kartice utoliko lošije.

Ne-integrisane „entry-level“ grafičke kartice

Čak i ako ne planirate da igre na laptopu, nije loša ideja da kupite laptop koji ima ne-integrisanu grafičku karticu. Razlozi su :

  • Ne-integrisane grafičke kartice imaju svoju memoriju za prikaz slike, i neće uzimati „dragocenu“ memoriju od sistemske.
  • Ne-integrisane grafičke kartice podržavaju tehnologije koje daju bolji prikaz pri puštanju DVD filmova

Entry level grafičke karte možemo naći u notebook računarima dimenzija od 12“, pa do 17“. Ako vam je potreban ultra-prenosni računar, manji od 12“, teško ćete naći neki koji ima ne-integrisanu grafičku karticu. Dakle, nije neophodno da računar ima ne-integrisanu grafičku karticu – gledajte na to kao na „stvar koju je korisno imati“. Grafičke kartice iz ove grupe poređane od najslabije do najjače u 3D performansama:

  • Nvidia GeForce Go 6200
  • ATI Mobility Radeon X300
  • Nvidia GeForce Go 7200
  • Nvidia GeForce Go 7300
  • ATI Mobility Radeon X1300
  • ATI Mobility Radeon X1350
  • ATI Mobility Radeon X2300

Noviji dual core računari imaju Radeon X1300 ili Nvidia Go7300, X300 i Go6200 su grafičke koje su se ugradjivale u prethodnu generaciju prenosnih računara. X2300 je u stvari over-clockovana X1300, i pored „zvučnijeg“ imena – kartica nije ništa specijalno.

Grafičke kartice srednje klase

Kartice srednje klase imaju dovoljno „snage“ da se na njima pokrene čak i najnovija igra, na setovanju koje zadovoljava udobno i vizuelno efektno igranje. Ove kartice su fino izbalansirane, jer ne odaju previše toplote niti su preveliki potrošači, a sa druge strane daju sasvim dobre 3D performanse. Mogu se naći u prenosnim računarima od 12“ pa do 17“.

Poređane od najsporije ka najbržoj:

  • Nvidia GeForce Go 6400
  • ATI Mobility Radeon X600
  • Nvidia GeForce Go 7400
  • ATI Mobility Radeon X1400
  • ATI Mobility Radeon X1450

Novi, dual core notebook računari imaju kartice X1400 i Go7400 koje su nasledile X600 i Go6400 koje su se nalazile u prethodnoj generaciji notebook računara. X1450 je u stvari isti grafički procesor kao X1400 i ima iste performanse, samo je izradjena novijom (sitnijom) tehnologijom procesorske štampe, pa stoga troši manje energije i manje se zagreva.

Grafičke kartice visoke kategorije

Ovo je klasa čija je ciljna grupa „hardcore gameri“ i oni koji žele maksimalne performanse od svog notebook računara. Ove kartice se mogu naći u računarima sa ekranima od 14“ do 17“, i imaju dovoljno snage da poteraju i najnovije igre na najzahtevnijim setovanjima, ili skoro najzahtevnijim. Potrošnja energije je značajna, ali ipak izbalansirana. Nije previše teško naći notebook sa ovakvom grafičkom kartom, a koji ima autonomiju i preko 2:30h.

  • Nvidia GeForce Go6600
  • ATI Mobility Radeon X700
  • Nvidia GeForce Go7600
  • ATI Mobility Radeon X1600
  • ATI Mobility Radeon X1700
  • Nvidia GeForce Go7700
  • Nvidia GeForce Go7600GT

ATI 1600 I NVidia 7600 se mogu naći u novijim notebook računarima sa DualCore procesorima, one su direktna zamena Radeon X700, i Go6600 karticama. U ovoj grupi, najbrža je trenutno Go7600 GT. Najnovije kartice su Go7700 I Ati X1700, i još uvek se ne mogu naći u velikom broju računara.

ULTRA Performance grafičke kartice

Ukoliko Vam novac ne predstavlja problem, i želite maksimalne moguće performanse u vašem notebook računaru, ovo je grupa za Vas. Ovakve kartice nećete naći u notebookovima manjim od 17“. Pošto se značajno greju, i pošto su ogromni potrošači, ovakvi notebook računari nemaju mobilnost kao prioritet, planirani su kao desktop replacement.

  • Nvidia GeForce Go7800
  • ATI Mobility Radeon X1800
  • Nvidia GeForce Go7900GS
  • ATI Mobility Radeon X1900
  • Nvidia GeForce Go7800GTX
  • ATI Mobility Radeon X1800XT
  • Nvidia GeForce Go7900GTX
  • Nvidia GeForce Go7950GTX

Ove grafičke kartice je vrlo teško naći na našem tržištu, i moguće ih je naći samo u najnovijim notebook računarima. ATI-jeve kartice je teže naći od NVidia, na primer X1800XT je skoro nemoguće naći.

Koja grafička kartica je za mene?

Ukoliko:

  • Ne igrate igre
  • Želite maksimalni vek baterije
  • Bitna Vam je portabilnost računara

…. onda Vam treba računar sa integrisanom grafičkom karticom.

Ukoliko:

  • Ponekad želite da odigrate neku igru…. onda će Vam odgovarati notebook sa ne-integrisanom „entry-level“ grafikom, ili grafičkom srednje klase

Ukoliko:

  • Igrate igrice relativno često, ali ne želite da potrošite puno novca na računar

…. onda će Vam najviše odgovarati notebook računar sa grafičkom karticom „srednje klase“

Ukoliko:

  • Ste redovni igrač, i zahtevate maksimalan prikaz na visokim setovanjima
  • Želite da i dalje donekle imate „portabilnost i mobilnost“ Vašeg notebook računara… onda će Vam najviše odgovarati notebook računa sa grafičkom karticom Visoke kategorije.

Ukoliko:

  • Želite da imate MAKSIMALNE performanse koje su trenutno moguće
  • Prenosivost i autonomija Vam nisu od najvišeg značaja
  • Cena nije najbitnija

…. onda je za Vas notebook sa „ultra performance“ grafičkom karticom

O Video Memoriji

„Koliko grafičke memorije treba da ima moja kartica“ je jedno od najčešćih pitanja. Odgovor je : 128MB je dovoljno za rade i najnovije igre. Neke od novijih grafičkih kartica koje podržavaju HyperMemory (ATI) tj TurboCache (Nvidia) mogu da imaju i 64 MB i da budu sposobne da podrže najnovije igre, ali i pored toga je preporučeno da grafička ima 128MB ili više. Ono najzahtevniji igrači treba da razmišljaju o kupovini laptopa sa 256MB grafičke memorije.

Najčešće postavljana pitanja

ATI X1400/(256MB je bolja kartica od ATI X700/128MB jer ima više memorije?
Jedna od najčešćih zabluda je da je količina grafičke memorije presudna za brzinu grafičke kartice. Zapravo, istina je da količina memorije vrlo malo utične na brzinu grafičke kartice jer je za brzinu grafičke kartice zadužen grafički procesor (GPU). Tako da je pri poredjenju performansi grafičkih kartica neophodno prvo porediti brzinu grafičkih procesora, pa tek onda količinu memorije.

Da li će brzi centralni procesor (CPU) ubrzati rad spore grafičke kartice?

Ne, jer će spora grafička kartica biti „usko grlo“ – centralni procesor će čekati GPU da odradi „svoj deo posla“ i prikaže sliku na ekranu.

Kako će Windows Vista ili Windows 7 uticati na brzinu rada igara
Vista trenutno obara performanse aktuelnih igara. I pored toga, u najgorem slučaju, par performansi je 5-10%. Razlog za par performansi je taj što su driver-i za ATI i Nvidia kartice još uvek ne-optimizovani. Vremenom, driveri će postajati sve bolje optimizovani, pa se očekuje da u dogledno vreme performanse budu izjadnačene sa onima koje dobijamo u XP operativnim sistemima. Dakle, ne postoji razlog da se izbegava Vista/7 zbog igara. Podsećanja radi, potpuno iste probleme je imao Windows XP kad se pojavio na tržištu, da bi vremenom prerastao te „dečje bolesti“.